News Post

Student-Athletes Honored at Winter Sports Banquet
toddsantamaria

Holy Cross student-athletes, coaches, administrators, friends and family gathered together at the Winter Sports Banquet to celebrate the accomplishments made in the fall athletic season.

Many individual players and teams made an indelible mark this season. This includes the following:

  • Boys & Girls Basketball had a combined record of 45-6.
  • The Boys' Swimming & Diving Team and Girls' Basketball Team were Brass Champions and Class S Runners.
  • The Boys' Swimming & Diving Team were also NVL Champions for the third consecutive season
  • The Boys' Basketball Team was a Class M semifinalist.

Several students were honored and/or recognized at the Sports Banquet including:

  • All Brass Division: DeAndre Wallace '18 (Boys' Basketball), Aiyana Ward '18, Meah Austin '18 and Izzy Plant '17 (all Girls' Basketball)
  • All NVL: Nyzair Rountree '18 (Boys' Basketball), Idalis Miranda '17 (Girls' Basketball), Lucas Racevicius '18, Ben Bowler '19, Jack Tucker '19, Sam Mason '19, Chris Fryer '18, Ryan Hickey '18 (Boys' Swimming & Diving), Allie Catalano '17 and Maegan McGrenery '17 (Cheerleading)
  • All State: Nyzair Rountree '18, DeAndre Wallace '18 (Boys' Basketball), Idalis Miranda '17(Girls' Basketball), Lucas Racevicius '18, Ben Bowler '19, Jack Tucker '19, Sam Mason '19, Chris Fryer '18, Ryan Hickey '18, Alex Ford '19 (Boys' Swimming & Diving), Catherine Barber '17, Maegan McGrenery '17, Allie Catalano '17 and Nikki-Lee Rostedt '18 (Cheerleading)
  • Most Valuable Player: Boys' Basketball: Nyzair Rountree '18 & DeAndre Wallace '18
  • Most Dedicated Player: Boys' Basketball: Kerson Etienne '18
  • Coaches Award: Boys' Basketball: Diondre Brown '17
  • Most Improved Player: Boys' Basketball: Marcellus Gomes '18
  • Most Valuable Player: Girls' Basketball: Idalis Miranda '17
  • Coaches Award: Girls' Basketball: Isabel Plant '17
  • Outstanding Defense Player: Girls' Basketball: Meghan Villano '17
  • Most Improved Player: Girls' Basketball: Hannah Brown '19
  • Most Dedicated Player: Girls' Basketball: Ja'Lin Waters '19
  • Most Valuable Performer: Boys' Indoor Track: Marckens Auguste '18
  • Most Valuable Performer: Girls' Indoor Track: Aizlyn Zupkus '18
  • Coaches Award: Girls' Indoor Track: Kristina Chartier '19
  • Coaches Award: Boys' Indoor Track: Mike Desaulniers '18
  • Most Dedicated Performer: Boys' Indoor Track: Chris Flynn '17
  • Most Dedicated Performer: Girls' Indoor Track: Amy Bosques '19
  • Most Improved Player: Boys' Indoor Track: Sean Price '18
  • Most Improved Player: Girls' Indoor Track: Cydney Caterino '17
  • Most Valuable Performer: Boys' Swimming & Diving Team: Chris Fryer '18
  • Coaches Award: Boys' Swimming & Diving Team: Katherine Flaherty '17
  • Carrington Development Award: Boys' Swimming & Diving Team: Thomas Pompei '20
  • Most Valuable Cheerleader: Maegan McGrenery '17 & Allie Catalano '17
  • Rookie of the Year: Cheerleading: Tara Garden '20
  • Coaches Award: Cheerleading: Monica Fenwick '18
  • Golden Attitude: Cheerleading: Jillian Noack '18
  • Most Valuable Dancer: Lauren Hamilton '19
  • Coaches Award: Dance: Mary Gillette '19
  • Most Improved Dancer: D'Asia Hargrove '19
  • Most Dedicated Dancer: Jenna Rohlman '18 & Angelina Failla '18